Systemy Fotowoltaiczne
wiadomość email
Przejdź do treści

Wszystko co musisz wiedzieć o panelach fotowoltaicznych

Jak powstaje prąd ze słońca? Czym jest fotowoltaika?
Słońce to niewyczerpane źródło energii, więc dlaczego mielibyśmy z tego nie skorzystać? Jednak pojawia się pytanie: "W jaki sposób światło słoneczne może stać się energią elektryczną?". Moduły fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw, które posiadają właściwości półprzewodników. Są to dwie warstwy płyt krzemowych po między którymi wytwarza się pole elektromagnetyczne. W momencie, gdy na ogniwo PV pada foton, czyli jednostka światła następuje jego pochłonięcie przez krzem. Następnie następuje wybicie elektronów z ich miejsc. Skutkiem wybicia następuje ruch elektronów pomiędzy warstwami krzemowego półprzewodnika, dzięki któremu powstaje różnica potencjałów, czyli energia elektryczna.
To jednak nie koniec. Aby móc zasilać nasze urządzenia elektryczne, potrzebujemy przekształcić prąd stały w przemienny(sinusoidalny). Umożliwia nam to falownik (inwerter). Innymi słowy falownik dopasowuje napięcie oraz częstotliwość tak, aby energia przekształcana przez falownik miała takie same parametry jak energia elektryczna zasilająca budynek.
Czas montażu instalacji zależy od jej wielkości. Instalacje najczęściej montowane są w 1-2 dni.

Czy zimą energia też jest produkowana? Co się dzieje z nadwyżką?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Nikt z nas przecież nie chce inwestować w coś, co działa tylko na "pół gwizdka". Intuicyjnie możemy wnioskować, że latem produkcja energii jest najbardziej optymalna, natomiast w pochmurne dni, oraz zimą korzystamy jedynie z wytworzonej nadwyżki. Otóż nic bardziej mylnego! Światło słoneczne dociera przecież na Ziemię przez cały rok. Faktem jest, że zimą produkcja może być mniejsza, jednak to nie oznacza, że jej nie ma. Co więcej to właśnie przy niskich temperaturach panele fotowoltaiczne mają największą sprawność działania. Oznacza to, że jeżeli zimą docierało by tyle samo promieni słonecznych co latem, to większa produkcja energii była by zimą.  

Nasuwa się jednak kolejne pytanie: "Co z nadwyżką?". Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy OZE, przedsiębiorcy stali się prosumentami (w terminologii ochrony środowiska to osoba, która sama wytwarza energię i ją konsumuje) na takich samych zasadach jak osoby fizyczne. Nadwyżki energii są magazynowane w sieci elektroenergetycznej u operatorów sieci(OSD) z możliwością ich odbierania w razie potrzeby. Wyprodukowana przez instalację nadwyżka energii jest odbierana bez dodatkowych opłat od Operatora Sieci Dystrybucyjnej w proporcji 1 do 0,8 (dla instalacji <10 kWp) lub 1 do 0,7 (dla instalacji od 10kWp do 49.9 kWp).
Przykład: Oddajemy do sieci 10 kWh wyprodukowane z instalacji 5 kWp, a więc od dystrybutora możemy odebrać w ciągu roku 8 kWh.

Jaką moc instalacji wybrać?

Wielkość mocy instalacji zależy od tego, ile energii jest zużywane, przez dane gospodarstwo. Można się o tym doskonale przekonać chociażby przez wysokość rachunku, jakie płacimy co miesiąc. W celu szacunkowego obliczenia mocy instalacji można skorzystać z kalkulatora mocy instalacji. Wszystkie potrzebne dane można znaleźć na fakturze od Operatora Sieci Dystrybucyjnej. W celu określenia docelowej mocy instalacji należy skontaktować się z naszym przedstawicielem.
 
Dobór mocy instalacji jest bardzo ważny. Jeżeli będzie on zbyt wysoki lub niski to zwrot inwestycji znacznie się wydłuży. Prawdą jest, że można zwiększyć moc posiadanej instalacji jednak wiążę się to z dodatkowymi kosztami dla inwestora tj. ponownym kosztem montażu i prawdopodobnie wymianą falownika.
Należy też dobrze przemyśleć czy w przyszłości, nie planujemy modernizacji związanych ze zwiększeniem poboru mocy (np. zmiana ogrzewania z węglowego na elektryczne). Wtedy może się okazać, że posiadana instalacja nie jest w stanie pokryć naszego planowanego zużycia prądu. Warto więc przed montażem instalacji dokładnie określić swoje potrzeby oraz ewentualne zwiększenie zapotrzebowania tak aby instalacja była przygotowana na rozbudowę

Czy posiadanie instalacji wiąże się z dodatkowymi nakładami pracy inwestora?

Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga od inwestora żadnych dodatkowych działań. Modułów nie trzeba czyścić, ponieważ są one zamontowane pod takim kątem, że wszelkie zabrudzenia zostają zmyte razem z deszczem. Śniegiem też nie należy się martwić, ponieważ roztapia się on pod wpływem ciepła, które jest wytwarzane podczas pracy paneli.
Jeżeli jednak czyszczenie jest konieczne, ponieważ nagromadzony osad znacząco zmniejsza wydajność działania instalacji nie zaleca się robić tego samodzielnie i nie częściej niż raz w roku. Szorstkie myjki i szczotki mogą uszkodzić lub zarysować zewnętrzną powłokę modłów. Myjki ciśnieniowe również są zabronione, ponieważ mogą rozszczelnić łączenia modułów. Zabronione jest również czyszczenie nagrzanych paneli. Jeżeli taka konieczność będzie miała miejsce najlepiej skorzystać z usług zewnętrznej firmy, która posiada odpowiednie zaplecze techniczne i wiedzę w tym zakresie.

Jaka jest żywotność urządzeń fotowoltaicznych?

Jak z każdym sprzętem bywa, dbając o panele fotowoltaiczne możemy przedłużyć ich żywotność i zminimalizować spadki wydajności. Przede wszystkim należy regularnie monitorować instalację i w razie niepokojących zmian zgłosić się do instalatora lub producenta paneli. Dodatkowo pamiętajmy o sprawdzaniu stanu technicznego okablowania i innych ważnych elementów instalacji.
Trudno określić dokładną żywotność paneli fotowoltaicznych. Producent daje nam gwarancje na 25 lat, jednak szacuje się, że średnia żywotność instalacji to 30-50 lat. Warto w tym miejscu wspomnieć, że najstarsza działająca do tej pory instalacja, została założona w 1982 roku w Szwajcarii. Wygaśnięcie czasu gwarancji, nie jest jednoznaczne z zaprzestaniem działania modułów. Instalacja z czasem traci swoją moc po średnio 25 latach produkując o 12 % mniej energii niż na początku swojej żywotności. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie dodatkowych paneli, aby moc instalacji była taka sama jak pierwotnie zakładano.
Producenci zapewniają, że panele fotowoltaiczne są odporne na ulewne deszcze oraz gradobicia, ponieważ są pokryte 3-4 milimetrowym szkłem hartowanym. Pobierają one energię ze słońca, więc muszą być wytrzymałe na wszelkie warunki atmosferyczne. Dobrze zamontowana instalacja jest w stanie wytrzymać wiatr wiejący z prędkością nawet 130km/h.

Jakie są rodzaje paneli? Które wybrać?

Rynek instalacji, w tym paneli fotowoltaicznych, oferuje obecnie różnego rodzaju technologie. Możemy wyróżnić trzy najbardziej popularne rodzaje ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz panele z krzemu amorficznego. Różnią się one między sobą właściwościami, wydajnością oraz ceną.

Panele monokrystaliczne
Cechują się największą wydajnością (od 17% do 22%), a do ich produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu. Posiadają charakterystyczny czarny kolor i tworzą je wielokątne, cienkie płytki. Panele monokrystaliczne doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy mamy ograniczoną powierzchnię i silne nasłonecznienie. Ich zaletami są: bardzo dobra odporoność na warunki atmosferyczne, trwałość i wspomniana wydajność. Należy jednak zaznaczyć, że jest to jedno z najdroższych rozwiązań, jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne.

Panele polikrystaliczne
To moduły łączące wiele kryształów krzemu. Charakteryzują się błękitnym kolorem, a układ kwadratowych płytek wykorzystuje całą powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego. Posiadają mniejszą wydajność niż panele monokrystaliczne (od 14% do 16%), przez co również wymagają większej powierzchni instalacyjnej.
Każde gospodarstwo domowe posiada indywidualne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wszystko uzależnione jest od jego wielkości, rodzaju, liczby i częstotliwości używania urządzeń elektrycznych. Panele monokrystaliczne, mimo że droższe, pozwolą wygenerować dużo większą ilość energii elektrycznej. Niezależnie od wyboru, warto zwrócić także uwagę na warunki gwarancji producenta.

Jak on działa falownik?

Falownik, czyli inwerter to jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Jego głównym zdaniem jest zamiana prądu stałego wytworzonego przez moduły na prąd przemienny, który możesz wykorzystywać w swoim domu, a nadwyżkę odbierać od operatora sieci dystrybucyjnej. Służy także do monitorowania pracy instalacji oraz synchronizacji z siecią. Możesz to robić używając odpowiedniej aplikacji.
W zależności od wielkości mocy instalacji dobieramy różne falowniki. Jego sprawność i żywotność zależą od jego obciążenia, które powinno mieścić się w ustalonych normach. Odpowiednio dobrany falownik jest kluczem do optymalnego wykorzystania Twojej instalacji.

Na jakie formy wsparcia finansowego mogę liczyć?

Osoba fizyczna wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby, które zawrze umowę kompleksową (z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, zakładem energetycznym)  instalując własną elektrownię domową o mocy od 2 do 10 kW może liczyć na wsparcie finansowe w postaci zwrotu do 50% kosztów inwestycji, maksymalnie 5000 zł na instalację. Dodatkowo można skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek.
 
Nasza  Firma umożliwia także kredytowanie instalacji fotowoltaicznych na dogodnych warunkach. Skontaktuj się, aby poznać szczegóły.
Masz dodatkowe pytania lub wątpliwości?

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji.
Doradca klienta
Wróć do spisu treści